Windows İşletim Sistemi için PuTTY Uygulaması Kurulumu ve TRUBA Bilgisayarlarına Bağlanma

PuTTY, orijinal olarak Windows platformu için açık kaynak bir SSH istemcisidir. Bu uygulamayı bilgisayarınıza indirmek, kurmak ve sonrasında ssh protokolü ile bağlanabilmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

1. PuTTY kaynak kodunu https://www.putty.org/ adresinden bilgisayarınıza uygun olan versiyonu seçip indirebilirsiniz.

../../../../_images/putty-1.png ../../../../_images/putty-2.png

2. .msi uzantılı dosyayı kurmak için çift tıklayarak ilerleyiniz. Aşağıdaki ekran görüntüleri sizlere adımlarda yardımcı olacaktır.

../../../../_images/putty-3.png ../../../../_images/putty-4.png

3.

Bilgisayarınıza uygulamayı yükledikten sonra açıp, TRUBA bilgisayarlarına bağlanmak için Host Name (or Ip address) kutucuğuna inet adresini giriniz. Aşağıdaki ekran görüntüsünde örnek bağlantı ayarları gösterilmiştir.

Not

ULAKNET ağı dışından (örneğin üniversite kampüsü dışından) bağlantı sağlıyorsanız eğer öncelikle OpenVPN bağlantısını sağlamalısınız. Bu durumda sunucu adı yerine 172.16.7.1 veya levrek1.yonetim yazmanız gerekmektedir.

ULAKNET ağından sunuculara bağlanmak için ise OpenVPN kullanımına gerek yoktur. Bu durumda sunucu adı yerine levrek1.ulakbim.gov.tr adresini yazmanız gerekmektedir.

../../../../_images/putty-5.png ../../../../_images/putty-6.png

4. Ip adresini girdiğinizde kullanıcı adınızı ve şifrenizi gireceğiniz bir terminal gelecektir. TRUBA tarafından sizlere verilen kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapabilirsiniz.

../../../../_images/putty-7.png