Keras

Keras, python dili ile yazılmış, TensorFlow platformunun üstüne inşa edilmiş bir makine öğrenmesi ve derin öğrenme programlama arayüzüdür. Bu eğitim materyalinde Keras’ın kullandığı veri tiplerinden TRUBA üzerinde birden fazla GPU’da makine öğrenmesi modelleri eğitmeye adım adım Keras kullanımı gösterilecektir. Bu eğitim materyali makine öğrenmesi ve derin öğrenme modellerinin kullanımı ile optimize edilmesi ve TRUBA bilgisayarı üzerinde bu modellerin çalıştırılması olmak üzere iki ana başlık altında toplanmıştır.

Bu materyalde kullanılan örneklerde python 3.8.11, conda 4.10.3, tensorflow-gpu 2.5.0 sürümleri kullanılmıştır. Keras arayüzü Tensorflow platformunun bir parçası olduğu için Tensorflow kurulumu ile birlikte otomatik olarak kullanıma hazır olacaktır. Keras iş yüklerinin TRUBA sunucuları üzerinde CPU ve GPU kullanılarak nasıl çalıştırılacağı her bir uçtan uca örnek için detaylı olarak gösterilmiş ve betik dosyaları ilgili örneklerde paylaşılmıştır.

Tensorflow platformunun TRUBA üzerinde nasıl aktif hale getirileceği Sanal Ortam Kullanarak Çalışma bölümünde anlatılmıştır.

Keras ile Makine Öğrenmesi Modellerinin Oluşturulması ve Eğitilmesi

Bu eğitimde kullanılan materyaller https://keras.io/examples/nlp/ adresinden alınmıştır.