OpenMPI

Yüksek Performanslı Hesaplamada (HPC), çok sayıda bilgisayar, hızlı bir ağ ile birbirine bağlanır. Bir HPC sistemini verimli bir şekilde kullanmak, iyi tasarlanmış bir paralel algoritma gerektirir. Birbirine bağlı bu bilgisayarlar arasında program düzeyinde iletişimi sağlamak için kullanılan araçlardan bir tanesi MPI (Message Passing Interface)dir. MPI mesaj aktarma arayüzü olarak adlandırılmış programlar arasında bir çok farklı şekilde iletişim şeklini destekleyen bir standarttır. Bu standartın nerdeyse bütün platformlarda (Linux, Windows, OS X) çalıştırılabilen ve birçok farklı dil (C, C++, Fortran, Python) tarafından desteklenen alternatifleri bulunmaktadır.

Bu dokümanda MPI arayüzünün en önemli fonksiyonları işlenirken, genel olarak paralel programlama hakkında da bilgiler verilecek, ve MPI kullanarak programlarınızı nasıl hızlandırabileceğiniz anlatılacaktır.

Yakında eklenecek eğitimler:

  • Paralel Paradigmalar ve Paralel Algoritmalar

  • Sanal Topolojiler

  • MPI-2 ve MPI-3

  • Performans Ölçme ve Eniyileme


Bu eğitim materyali başlangıç ve orta düzey eğitim materyalinden yararlanarak, EuroCC projesi için TRUBA üzerinde hazırlanmıştır.